Πέμπτη 30 Σεπτεμβρίου 2010

Εντυπωσίασε η αρμάδα του Ίβκοβιτς

Εξαιρετικές εντυπώσεις άφησε ο Ολυμπιακός στο πρώτο του σοβαρό τεστ, ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς συνέτριψε με 77-63 τη Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στον πρώτο αγώνα του τουρνουά στο οποίο συμμετέχει επί τουρκικού εδάφους.

Ο Ολυμπιακός έδειξε πως θα στηριχτεί φέτος πολύ περισσότερο στην άμυνα, που είχε πολύ καλή λειτουργία απέναντι στους πρωταθλητές Τουρκίας. Μαυροκεφαλίδης με 18 και Νίλσεν με 14 πόντους οι πρώτοι σκόρερ των νικητών.

Αρχική πεντάδα για τους Πειραιώτες , οι Τεόντοσιτς, Σπανούλη, Παπανικολάου, Νίλσεν και Νεστέροβιτς. Με τον Σέρβο γκαρντ και τον Αυστραλό πάουερ φόργουορντ να σέρνουν το χορό στην επίθεση, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο (10-4) το οποίο κι έκλεισαν προηγούμενοι με 19-18. Η εξαιρετική άμυνα της ομάδας του Ίβκοβιτς στη δεύτερη περίοδο είχε σαν συνέπεια ο Ολυμπιακός να αποσπαστεί από τη «Φενέρ», που ελλείψει των Τόμας, Ούκιτς και Λαβρίνοβιτς δεν είχε πολλές λύσεις στο σκοράρισμα. Ο Μαυροκεφαλίδης έκανε καλή δουλειά στην επίθεση και με ένα σερί 13-0 οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 37-24 κλείνοντας το ημίχρονο με 39-26.

Τα τρίποντα του πρώην… ερυθρόλευκου Λιν Γκριρ στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους δεν σταμάτησαν την ορμή του Ολυμπιακού, που εξακολουθούσε να έχει μία διαφορά ασφαλείας (47-34 στα μέσα της τρίτης περιόδου) με τους Νίλσεν, Μαυροκεφαλίδη και Νεστέροβιτς να φορτώνουν με πόντους το τουρκικό καλάθι και να κλείνουν την περίοδο με 61-44. Ο Ντούσαν Ίβκοβιτς ζήτησε το ίδιο πάθος μέχρι το τέλος και οι παίκτες του έκαναν πράξη την επιθυμία του συνεχίζοντας την εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην πρωταθλήτρια Τουρκίας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και το +23 (73-50), για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με το σκόρ 77-63 υπέρ του Ολυμπιακού.

Δεκάλεπτα: 19-18, 39-26, 61-44, 77-63.

Ολυμπιακός: Νίλσεν 14, Τεόντοσιτς 9 (1), Παπανικολάου 7, Νεστέροβιτς 8, Σπανούλης 2, Γλυνιαδάκης 6, Λούκας 3 (1). Παπαλουκάς 2, Χαλπερίν 8, Μαυροκεφαλίδης 18.