Δευτέρα 3 Μαΐου 2010

Παναθηναϊκός Ολυμπιακός 3-2 σετ.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην Γλυφάδα ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ επι του Ολυμπιακού στον πρώτο αγώνα για την τελική φάση.
Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν μουδιασμένα τον αγώνα με αποτέλεσμα οι Πράσινοι να εκμεταλλευτούν την κακή υποδοχή και να επικρατήσουν με 25-19 στο πρώτο σετ.
Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά πήρε συνέχεια το προβάδισμα αλλά στο τέλος ο Παναθηναϊκός κάνοντας την ανατροπή πήρε και αυτό το σετ με 25-22.
Τα δύο επόμενα σετ ανήκουν ολοκληρωτικά στους Ερυθρόλευκους που βρήκαν το κουράγιο να φέρουν στα ίσια το παιχνίδι επικρατώντας με 25-22 και 25-16 στο τρίτο και τέταρτο σετ αντίστοιχα.
Στο πέμπτο και καθοριστικό σετ τα λάθη στην υποδοχή έδωσαν το σετ με 15-12 στον Παναθηναϊκό και παράλληλα και την νίκη με αποτέλεσμα οι Πράσινοι να κάνουν το 1-0 στην σειρά των τελικών.
Ο δεύτερος τελικός θα διεξαχθεί την Πέμπτη(6/5, 19:00) στο κλειστό του Ρέντη.
Τα εισιτήρια θα διατίθενται από το πρωί της Τρίτης(4/5) από τα γραφεία του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. στην Πλατεία Αλεξάνδρας.

Τα σετ: 25-19, 25-22, 22-25, 16-25, 15-12.

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Λάππας 6 (5/13 επ., 1 μπλοκ, 49% υπ. - 44% άριστες), Ζαγκούμνι 2 (2 μπλοκ), Αγκάμεζ 26 (20/41 επ., 6 άσοι), Σαμικά 21 (15/30 επ., 3 μπλοκ, 3 άσοι, 50% υπ. - 21% άριστες), Σμαραγδής 7 (6/14 επ., 1 άσο), Πανταλέων 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 93% υπ. - 67% άριστες, Ψάρρας, Ντονάς, Μηνούδης, Χατζηαντωνίου 4 (2/2 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ).

Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Κούναρι 5 (4/13 επ., 1 άσο, 53% υπ. - 29% άριστες), Τίσερ 7 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (5/6 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 8 (3/9 επ., 5 μπλοκ), Μίλκοβιτς 26 (26/43 επ.), Καλντέιρα 9 (7/19 επ., 61% υπ. - 43% άριστες) / Στεφάνου-λ 37% υπ. - 26% άριστες, Σουλτανόπουλος 5 (5/7 επ.), Κυριαζής 1 (1/4 επ., 40% υπ. - 0% άριστες), Κουζούνης.
Δηλώσεις...
Γιάννης Καλμαζίδης: «Ήταν ένα παιχνίδι με πολλή ένταση και πολλά νεύρα, Ένας τελικός με δύο δυνατές ομάδες. Δεν γίνεται να βρίσκεται πάντα στα υψηλότερα επίπεδα η ποιότητα ενός αγώνα. Ο Παναθηναϊκός ρίσκαρε στο σερβίς του και του βγήκε, ειδικά στο πρώτο σετ. Ήμασταν σε πολλά στοιχεία καλύτεροι αλλά είχαν καλό σερβίς. Όπως είδατε το 5ο σετ τελείωσε με άσο. Πρέπει να βρούμε δυνάμεις και να παίξουμε καλύτερα στο επόμενο παιχνίδι»
Στέλιος Καζάζης: «Ο Σωτήρης(Πανταλέων) ένιωσε στο τρίτο σετ πόνο σε ένα παλιό πρόβλημα που είχε. Δεν μπορούσε να αναπνεύσει κι έφυγε να πάρει αέρα. Μείναμε με δύο κεντρικούς. Κάναμε δύο πολύ καλά σετ, ο Ολυμπιακός μας πίεσε, αλλά μέτρησε η ψυχή των παικτών σήμερα. Έχουμε κάνει πολύ βαθιά συζήτηση όλοι στην ομάδα.
Είπαμε να κάνουμε τα πάντα. Αν είναι καλύτερος ο αντίπαλος ας μας κερδίσει, αλλά να μην εγκαταλείψουμε».