Τρίτη 30 Μαρτίου 2010

ΑΓΓΛΙΑ

Με το τρίποντο της νίκης απέδρασε από το Τερφ Μουρ η Μπλάκμπερν, μετά το υπέρ της 1-0 απέναντι στην Μπέρνλι. Το χρυσό τέρμα των Ρόδων σημείωσε ο Νταν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και ενώ το ρολόι σημάδευε το 20ο λεπτό.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και έχασαν αρκετές ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματα της. Σε μία από αυτές, στο 42 ο Μίτσελ Σαλγκάδο βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, το σουτ του ισπανού όμως πέρασε άουτ.
Στο 67 οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για γκολ, στο σουτ του Κένιον Τζόουνς, το οποίο βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία έσκασε μέσα από την γραμμή, με τον διαιτητή όμως να διατάζει την συνέχεια του αγώνα.
2 λεπτά αργότερα, ο Όλσον βρέθηκε απέναντι από τον Μίτσελ, με τον πορτιέρο της Μπέρνλι όμως να κρατά το 0-1.
Οι γηπεδούχοι είχαν μια ευκαιρία να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στο 81, την οποία όμως σπατάλησε ο Φοξ. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Μπλάκμπερν νικήτρια με 0-1.