Τρίτη 12 Ιανουαρίου 2010

Κάλβο και Περόνε μοιράστηκαν τα βραβεία Best Goal και MVP της 17ης αγωνιστικης

Ο Τόνι Κάλβο του Άρη και ο Εμάνουελ Περόνε του Ατρόμητου μοιράστηκαν τα βραβεία για το καλύτερο γκολ και του πολυτιμότερου παίκτη αντίστοιχα για την 17η αγωνιστική, όπως ανακοίνωσε η Σουπερ Λιγκ και ο ΠΣΑΠ.

Για τον διαγωνισμό BEST GOAL ΟΠΑΠ, όπως αποφάσισε και αξιολόγησε επιτροπή που αποτελείται από μέλη της διοργανώτριας αρχής του πανελλήνιου συνδέσμου Αμειβομένων ποδοσφαιριστών και του συνδρομητικού καναλιού, υποψήφιοι ήταν έκτος από τον Κάλβο και οι Νάτσο Σκόκο της ΑΕΚ και Μπεντί Μπουβάλ του Πανθρακικού και υστέρα από ψηφοφορία μέσω SMS στην οποία συμμετείχε το φίλαθλο κοινό, το τέρμα που σημείωσε ο 23χρονος Ισπανός μέσος του Άρη στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου στο παιχνίδι με τον Ηρακλή συγκέντρωσε το 66,3% των ψήφων και αναδέχθηκε το καλύτερο της αγωνιστικής. Δεύτερο καλύτερο γκολ ψηφίστηκε με 17, 2% το τέρμα που σημείωσε ο Νάτσο Σκόκο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου του αγώνα με τον Ατρόμητο, ενώ 15,6 συγκέντρωσε το τέρμα που πέτυχε ο Μπεντί Μπουβάλ του Πανθρακικού στο 42ο λεπτό της συνάντησης με τον ΠΑΣ Γιάννενα.

Σε ότι αφορά τον MVP ΟΠΑΠ της αγωνιστικής η απόδοση του Εμάνουελ Περόνε στο ματς με την ΑΕΚ και τα δυο τέρματα που σημείωσε στο ΟΑΚΑ με τα οποία ο Ατρόμητος κατέφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 3-1 και να το κάνει 3-3, τον έφεραν στην πρώτη θέση των προτιμήσεων του κόσμου, καθώς συγκέντρωσε το 46,7% των ψήφων. Την δεύτερη θέση με 43,1% κατέλαβε ο Σέρζιο Κόκε , ο οποίος με τις δυο ασίστ του στο 45 και στο 54 του αγώνα με τον Ηρακλή έδωσε την δυνατότητα σε Κάλβο και Κάμπορα να χρηστούν σκόρερ, ενώ τρίτος στη λίστα των πολυτιμότερων παικτών της 17ης αγωνιστικής ψηφίστηκε με 10,2% ο Ζιμπρίλ Σισέ, ο οποίος με τα δυο τέρματα που σημείωσε κόντρα στην Ξάνθη στα Πηγάδια χάρισε 3 σημαντικούς βαθμούς στον Παναθηναϊκό.