Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2010

Ε.Α.Πατρών - Ολυμπιακός 3-0 σετ

Με ήττα πλήρωσε ο Ολυμπιακός την πρόκριση στις 12 καλύτερες ομάδες της Ευρώπης στο βόλεϊ. Οι ερυθρόλευκοι δεν τα κατάφεραν στην Πάτρα και ηττήθηκαν από την Ε.Α Πατρών με 3 -0 σετ για την 16η αγωνιστική της Α1 κατηγορίας βόλεϊ ανδρών.
Η ομάδα του Άντερνς Κρίστιανσον εκτός από την κούραση είχε να αντιμετωπίσει και πολλά προβλήματα με τις απουσίες βασικών παικτών όπως οι Ιβάν Μίλκοβιτς που έμεινε εκτός αποστολής λόγο ίωσης αλλά και ο Ολι Κούναρι ο οποίος βρίσκεται στη Φινλανδία για σοβαρούς οικογενειακούς λόγους.
Οι ερυθρόλευκοι παράλληλα έχουν πολλά δικαιολογημένα παράπονα από την αντιμετώπιση των διαιτητών ιδιαίτερα στο δεύτερο και πιο καθοριστικό σετ.
Μετά το τέλος του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός κατέθεσε ένσταση κατά του κύρους του αγώνα. Διαιτητές του παιχνιδιού ήταν οι κκ. Θέμελης και Πανούτσος
«Δεν παίξαμε αρκετά καλά. Κάναμε ένα πολύ κακό ξεκίνημα, στο πρώτο σετ. Τα επόμενα δύο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Δυστυχώς, τα διαιτητικά λάθη ήταν αρκετά, και μας στέρησαν 1 πόντο στο 2ο σετ, ο οποίος αποδείχθηκε καθοριστικός. Σίγουρα η κούραση μας επηρέασε. Όμως είναι μέρος του παιχνιδιού και πρέπει να την συνηθίσουμε. Δυστυχώς, αποδεικνύεται πως δεν μπορούμε να παίζουμε εξίσου καλά σε 2 συνεχόμενα παιχνίδια μέσα σε μερικές ημέρες. Αυτή την εποχή συγκεντρωνόμαστε περισσότερο στα παιχνίδια του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς πρέπει να τα κερδίσουμε για να συνεχίσουμε στην διοργάνωση».
Τα σετ: 25-19, 29-27, 28-26
ΕΑΠατρών (Χριστόπουλος): Ριβέρα 9 (7/14 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 100% υπ. - 67% άριστες), Κόβατς 8 (6/13 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ,), Ζέκοφ 2, Κίτσιος 3, Γιορντάνοφ 20 (19/30 επ., 1 άσος), Ροντρίγκεθ 8 (6/9 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 24% άριστες) / Γκαράς -λ 50% υπ. - 14% άριστες, Λιβαθηνός, Αρμενάκης.
Ολυμπιακός (Κρίστιανσον): Φοντέλες 16 (13/20 επ., 2 άσο1, 1 μπλοκ, 44% υπ. -40% άριστες), Τίσερ 2, Ανδρεάδης 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 10 (9/18 επ., 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 6 (2/4 επ., 4 μπλοκ), Καλντέιρα 9 (8/22 επ., 1 άσος,29% υπ. - 10% άριστες) / Στεφάνου-λ 67% υπ. - 33% άριστες, Αγγελόπουλος,Κουζούνης, Ιωάννου, Κυριαζής