Πέμπτη 21 Ιανουαρίου 2010

Ναι. Αυτός ήταν Ολυμπιακός. 2-3 την Τρεντίνο

Οι «ερυθρόλευκοι», με ψυχή 1000 λεόντων, πέρασαν σαν Αυτοκράτορες από το σπίτι της πρωταθλήτριας Ευρώπης Τρεντίνο, επικρατώντας των Ιταλών με 2-3 σετ, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση στις 12 κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένος να φτάσει στην νίκη, που θα του έδινε και το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο, και αιφνιδίασε τους Ιταλούς, φτάνοντας στην κατάκτηση του 1ου σετ με 23-25.

Η απάντηση της Τρεντίνο ήταν άμεση, καθώς οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν την τέλεια εμφάνιση στο 2ο σετ, το οποίο και κατάκτησαν με συνοπτικές διαδικασίες, 25-14.

Η Ολυμπιακή καρδιά όμως μίλησε στο 3ο σετ, με τους νταμπλούχους Ελλάδας να επικρατούν με 21-25, κάνοντας το 1-2, εξασφαλίζοντας παράλληλα την πρόκριση στον επόμενο γύρο, καθώς την ίδια ώρα έγιναν γνωστά τα νέα της ήττας της Μπουγιουκσεχίρ στην Γαλλία από την Παρί με 3-1.

Πλέον, ο Ολυμπιακός έπαιζε χωρίς άγχος, κάτι που φάνηκε στο 4ο σετ, το οποίο και έχασε με 25-23.

Σίγουρα η πρόκριση ήταν αυτοσκοπός, όμως δεν έχεις πολύ συχνά την ευκαιρία να φύγεις νικητής από το άντρο της πρωταθλήτριας Ευρώπης. Έτσι, τα παιδιά του Άντερς Κρίστιανσον, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις στο Tie Break, και τελικά δικαιώθηκαν, καθώς επικράτησαν με 15-13, συνδυάζοντας την πρόκριση τους, με νίκη, επί Ιταλικού εδάφους, απέναντι στην κορυφαία ομάδα του κόσμου για το 2009, Τρεντίνο.

Πλέον, ο Ολυμπιακός περιμένει την κλήρωση της Πέμπτης, για να μάθει τον αντίπαλο του στην φάση των 12 της διοργάνωσης, ενώ την ίδια ημέρα θα ανακοινωθεί από την CEV και η ομάδα που θα φιλοξενήσει το φετινό Final 4.

Τα σετ: 23-25, 25-14, 21-25, 25-23, 13-15