Τετάρτη 24 Νοεμβρίου 2010

Ολυμπιακός - Γιαστρζέμπσκι 3-2

Την πρώτη του νίκη στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ πανηγύρισε στο κλειστό Μελίνα Μερκούρη στου Ρέντη ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 3-2 της πολωνικής Γιαστρέμπσκι, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Γ’ ομίλου.
Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι αφού κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 σετ (28-26, 25-22) δείχνοντας πως η νίκη ήταν μέσα στις δυνατότητες τους..
Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική με τους Πολωνούς να εκμεταλλεύονται την χαλαρότητα του Ολυμπιακού και να κατακτήσουν το 3ο σετ (23-25).
Στο 4ο σετ η αποχώρηση λόγο τραυματισμού του Ντεσπέιν, έδωσε την δυνατότητα στους Πολωνούς να κάνουν την ολική ανατροπή οι οποίοι έφτασαν στην ισοφάριση σε 2-2 σετ επικρατώντας με (17-25).
Στην διαδικασία της Ρώσικης Ρουλέτας στο tie break ο Ολυμπιακός,
παρουσιάστηκε αποφασισμένος να κατακτήσει την νίκη και αν και η Γιασντρμπζέσκι είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του σετ ο Δημήτρης Τζούριτς μείωσε αρχικά σε 11-12, για να περάσει μπροστά στο σκορ με 14-13 μετά από άσσο του Ελληνοσέρβου άσσου. Την νίκη στην ομάδα του Πειραιά χάρισε ο Γίρι Κραλ με ένα εξαιρετικό μπλοκ, με τον Ολυμπιακό να φτάνει έτσι στην σπουδαία νίκη με 3-2, την πρώτη του για αυτόν τον 3ο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ.
Στο άλλο ματς του ομίλου, η Μπλεντ νίκησε εύκολα στη Σλοβενία με 3-0 (25-21, 25-19, 25-16) την Μπούντβα και πέρασε μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Οι Σλοβένοι θα είναι και ο επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού σε δύο εβδομάδες (08/12) στο κλειστό του Ρέντη.