Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου 2010

Πρώτη ήττα για Ολυμπιακό. 1-3 με Ηρακλή

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, γνώρισε η ομάδα του Ολυμπιακού.
Τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη παρουσιάστηκαν κατώτερα του αναμενομένου, γνωρίζοντας την ήττα, και μάλιστα εντός έδρας, από τον Ηρακλή, με σκορ 1-3.
Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι, και πήραν το πρώτο σετ με 25-22.
Τα πάντα όμως κρίθηκαν στο 2ο σετ. Ολυμπιακός και Ηρακλής πάλευαν σώμα με σώμα, με τον Γηραιό όμως να κερδίζει στις λεπτομέρειες με 24-26, ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Η απώλεια αυτού του σετ φαίνεται πως επηρέασε σε μεγάλο βαθμό τις «ερυθρόλευκες». Το «μπλακ άουτ» του Ολυμπιακού εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο φιλοξενούμενος Ηρακλής, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να πραγματοποιεί περίπατο στο 3ο σετ, το οποίο πήρε με 11-25!
Ίδια ήταν η εικόνα και του 4ου σετ, με τον Γηραιό να παίρνει το προβάδισμα από νωρίς, και να το διατηρεί μέχρι το φινάλε. 17-25 για τον Ηρακλή, ο οποίος έκανε το 1-3, σπάζοντας το φετινό αήττητο το Ολυμπιακού, ο οποίος, πάντως, παραμένει στην 1η θέση, σε απόσταση ασφαλείας από τον 2ο Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 25-22, 24-26, 11-25, 17-25