Τρίτη 18 Ιανουαρίου 2011

Ερυθρόλευκες νίκες!!!

Ο Ολυμπιακός χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα επικράτησε της ΝΕ Πατρών με 19-9, στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής στην Α1 κατηγορία Πόλο γυναικών.
Οι ερυθρόλευκες πέτυχαν την έκτη νίκη τους σε επτά παιχνίδια και παρέμειναν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με τη Βουλιαγμένη με 16 βαθμούς.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 6-2, 6-2, 4-4.

Ολυμπιακός: Κρεγκ 6, Αβραμίδου 3, Αντωνάκου 5, Μανωλιουδάκη 2, Μαυρέλου 1, Κουγιουμτζή, Πενταράκη 1.

ΝΕΠ: Δημητροκάλη 2, Μ. Μανέτα 2, Χαραλαμπίδου 1, Βαν Όμεν 1, Αλούπη 1, Σολανάκη 1, Γουέλτζ.

Με νίκη συνέχισε και η ομάδα Βόλεϊ του Ολυμπιακού που με συνοπτικές διαδικασίες επιβλήθηκε του Πανιωνίου με 3-0 σετ. Ο αγώνας διεξήχθη στο κλειστό του Ρέντη για την 10η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών και με την νίκη αυτή οι ερυθρόλευκες έφτασαν τους 26 βαθμούς.
Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη, δεν είχε στην σύνθεσή της την Μάγια Ογκνιένοβιτς που την αντικατέστησε επάξια η 15χρονη Δανάη Μουρατίδη,
Ο Ολυμπιακός πήρε σε μόλις 19 λεπτά το πρώτο σετ του αγώνα με 25-16, ενώ και το επόμενο το κατέκτησε με 25-21 σε 25 λεπτά.
Στο τρίτο σετ, οι ερυθρόλευκες μέσα σε 18 λεπτά ολοκλήρωσαν τον θρίαμβο τους κατακτώντας πανεύκολα με 25-11 και αυτό το σετ δίχνωντας ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση..
Οι ερυθρόλευκες έκλεισαν την διαφορά με την ΑΕΚ, η οποία την Δευτέρα γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα από τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ και πλησίασαν την κορυφή.

Τα σετ: 25-16, 25-21, 25-11.

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Μουστάκη 6 (6/13 επ.), Κυριακίδου 7 (2/3 επ., 5 μπλοκ), Μουρατίδη 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Γιακουμή 6 (2 άσοι, 2/3 επ., 2 μπλοκ), Χαντάβα 16 (1 άσοι, 15/22 επ., 48% υπ.), Κόλεβα 21 (1 άσος, 18/39 επ., 2 μπλοκ), Μαγγίνα (λ, 75% υπ.), Τζούριτς, Νικούλη.

Πανιώνιος (Τέλης Σωτήρχος): Γκούζου 7 (4/17 επ., 3 μπλοκ), Γκούρα 6 (1 άσοις, 4/4 επ., 1 μπλοκ), Κοκλανάκη 1 (1/7 επ., 33% υπ.), Μπουζουνιεράκη 3 (3/15 επ., 33% υπ.), Σιλχάνοβα 9 (8/32 επ., 38% υπ., 1 μπλοκ), Κωνσταντίνου 2 (2/4 επ.), Τσιάρα (λ, 35% υπ.), Αναγνωστοπούλου, Νάστου, Σταυροπούλου.