Κυριακή 27 Φεβρουαρίου 2011

Νίκες στο Βόλει.

Ακόμα μία νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό του Ο Ολυμπιακός, καθώς οι πρωταθλητές Ελλάδας πέρασαν νικηφόρα από την Καλαμαριά, επικρατώντας του τοπικού Απόλλωνα με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Γιάννη Καλμαζίδη έδειξε τις άγριες διαθέσεις τους από το πρώτο σετ, το οποίο και κατέκτησε με 18-25. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αποφασισμένοι και στο 2ο σετ, φτάνοντας στο 22-25 και το 0-2 και όλα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα έφτανε σε μία εύκολη νίκη. Η Καλαμαριά, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάνει στο άνετο 25-19, μειώνοντας σε 1-2 και να δυσκολεύει σε τεράστιο βαθμό τον Ολυμπιακό και στο τέταρτο σετ. Στο κρίσιμο σημείο του σετ, όμως, οι Πειραιώτες στάθηκαν ψύχραιμοι, φτάνοντας στο 25-22 και την νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ: 18-25, 22-25, 25-19, 22-25.

Τεράστια νίκη πραγματοποίησε και η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Θρύλου, με τις «κόκκινες Αμαζόνες» να επικρατούν του Μαρόπουλου με 3-2 σετ, παρά το γεγονός πως βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1. Η νίκη ήταν μονόδρομος για τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη, αν ήθελαν να παραμείνουν ζωντανές στο κυνήγι του τίτλου, το παιχνίδι, όμως, μόνο εύκολο δεν ήταν. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 25-23 και 1-0, όμως το Μαρκόπουλο έδειχνε αποφασισμένο να φύγει με την νίκη από το κλειστό του Ρέντη, καθώς οι φιλοξενούμενοι, όχι απλά ισοφάρισαν σε 1-1 με 17-25, αλλά πέρασαν και μπροστά με 1-2, μετά το 22-25 του τρίτου σετ. Κάπου εκεί, όμως, μίλησε η «Ολυμπιακή ψυχή» της ομάδας του Πειραιά, καθώς οι «ερυθρόλευκες» πήραν το τέταρτο σετ με το εμφαντικό 25-17 και στο tie brake πραγματοποίησαν επίδειξη δύναμης. 15-7 για τον Ολυμπιακό, με την ομάδα του Πειραιά να φτάνει στην μεγάλη, όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, νίκη με 3-2, που την διατηρεί ζωντανή στην υπόθεση τίτλος

Τα σετ: 25-23, 17-25, 22-25, 25-17, 15-7