Δευτέρα 21 Δεκεμβρίου 2009

Ο Καλαμπόκης πήρε το όπλο του...

Ήττα του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα από Πανιώνιο με 96-94 και ισοβαθμία στην κορυφή με Παναθηναϊκό.
Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα μπάσκετ της Α1 γνώρισε ο Ολυμπιακός. Δράστης ο Πανιώνιος που επεκράτησε στο κλειστό της οδού Αρτάκης των ερυθρολεύκων με 96 – 94, κανονικός αγώνας 89 – 89, κάνοντας ένα υπερπολύτιμο χριστουγεννιάτικο δώρο στον Παναθηναϊκό.
Μεγάλος πρωταγωνιστής του καλύτερου παιχνιδιού μέχρι στιγμής στην Α1, ο Γιάννης Καλαμπόκης. Ο γκάρντ των νεοσμυρνιωτών ντύθηκε για την περίσταση Λε Μπρόν Τζέιμς, αφού φιλοδώρησε το αντίπαλο καλάθι με 28 πόντους, έχοντας στατιστική για όσκαρ.Ο παίκτης του Πανιωνίου ευστόχησε σε έξι από τα επτά τρίποντα που επιχείρησε, και ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος στην μεγαλύτερη εφετινή έκπληξη στο πρωτάθλημα. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Ράις και ο «πρώην» ερυθρόλευκος Ζόραν Ερτζεγκ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς Πειραιωτών που για άλλη μια φορά προβλημάτισαν με την αστάθεια και τα πολλά τους λάθη σε κρίσιμες στιγμές ,προσπάθησαν οι Τσίλντρες και Μπουρούσης που σκόραραν 19 και 17 πόντους.
Οι κακές συνήθειες δύσκολα… κόβονται και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε για άλλη μια φορά τον αγώνα με το… αριστερό. Ασύνδετος, επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση, αστοχία, ενώ από την αντίθετη πλευρά ένας υπέροχος Πανιώνιος με εκπληκτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, από το σύνολο σχεδόν των παικτών του Νέναντ Μάρκοβιτς. Αποτέλεσμα ; Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη να βρεθεί από νωρίς πίσω στο σκόρ και να κυνηγάει την ανατροπή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 32-17 στο δεκάλεπτο, φτάνοντας την διαφορά μέχρι τους 17. Κάπου εκεί οι Πειραιώτες ξύπνησαν από τον…λήθαργο τους, μιμήθηκαν τον Πανιώνιο και με μπροστάρηδες σε αυτό το διάστημα τους Τεοντοσιτς και Παπαλουκά μετέτρεψαν το 36-20 σε 39-36, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να προηγούνται 48-46.
Στην επανάληψη το παιχνίδι θύμιζε ρώσικη ρουλέτα. Στο 25 ο Βούισιτς ισοφάρισε για πρώτη φορά και λίγο αργότερα ο Τζος Τσίλντρες έβαλε για πρώτη φορά την ομάδα του Πειραιά μπροστά με 56-54.. Με βολές του Μπουρούση και του Χαλπερίν η διαφορά για τον Ολυμπιακό έφθασε στους έξι πόντους , 71-65, αλλά σε αυτό το σημείο ο «δήμιος»… Γιάννης Καλαμπόκης ευστόχησε σε τρίποντο σε νεκρό χρόνο, μειώνοντας σε 71-68, στο 30, υπέρ της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο είχαμε ολικές ανατροπές. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με επτά πόντους, 81-74, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 9-0 προηγήθηκαν με 83-81, για να τελειώσει η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης με 89 – 89 και τις δυο ομάδες να μένουν άποντες για περίπου δυο λεπτά.
Στην πεντάλεπτη παράταση, οι δύο αντίπαλοι ήταν εξαιρετικά νευρικοί, αλλά ο Πανιώνιος είχε έναν εκπληκτικό Καλαμπόκη που σημείωσε τους 5 από τους 7 πόντους τις ομάδας του σε αυτό το διάστημα, Ο γκάρντ του Πανιωνίου έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκόρ με 96 –94, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα, αφού οι παίκτες του Γιαννάκη δεν κατάφεραν στα τελευταία 9 εναπομείναντα δευτερόλεπτα να εκδηλώσουν μια επίθεση της προκοπής.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 48-46, 68-71, 89-89, 96-94

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μάρκοβιτς): Ράις 17, Μπράιαντ 11, Παπανικολάου 15 (3), Χαριτόπουλος 5 (1), Καλαμπόκης 28 (6), Έρτσεγκ 16 (2), Αθηναίου 2, Έλντερ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιαννάκης): Παπαλουκάς 12 (2), Μπέβερλι, Τσίλντρες 19, Βούισιτς, Τεόντοσιτς 14 (3), Μπουρούσης 17, Χαλπερίν 4, Κλέιζα 11 (1), Βασιλόπουλος 9 (1)